29 maart 2018

De Nederlandse ontwikkelaar Bohemen zet snel, efficiënt en met meer rendement gebouwen neer door rechtstreeks samen te werken met alle leveranciers. Moeten we dan allemaal aannemerloos bouwen? Niet per se, zegt CEO Stan Roestenberg, die zijn aanpak zal toelichten op het inspiratiecafé over aannemerloos bouwen op 19 april 2018. “Een nieuwe kijk op het bouwproces biedt ook kansen voor bouwbedrijven.”
Rechtstreeks met leveranciers werken en bouwen vanuit een bouwinformatiemodel (BIM), zodat alle betrokken partijen weten wat ze wanneer moeten doen: dat is de succesformule van Bohemen. Na een aantal slechte ervaringen, waarbij hun klanten erg lang op hun woningen moesten wachten, ging Stan Roestenberg op zoek naar een manier om sneller te bouwen en zijn klanten beter te bedienen. “We slaagden erin om twee keer zo snel een woning neer te zetten. En aanzienlijk goedkoper”, zegt Roestenberg.
Welke voorwaarden moeten vervuld zijn om een bouwproject zonder hoofdaannemer te doen slagen?
“De BIM-technologie heeft veel veranderd. Vroeger tekende een architect met pen op papier, daarna gingen we digitaal tekenen en in 3D. Sinds de komst van het building information model kan je niet alleen alle digitale elementen waarmee een bouwwerk gemaakt wordt tekenen, je kan er ook informatie aan vasthangen. Zo wordt je BIM een databank waarin vastgelegd is wat iedereen moet doen. Dat leidt tot minder misverstanden en onduidelijkheid. Bovendien doet het BIM bij ons dienst als contract voor alle bouwpartners, en zijn er geen bestek en bestektekeningen meer.”
Als je met alle leveranciers apart samenwerkt, is goed communiceren cruciaal. Daarom ontwikkelde u in 2012 de planning- en communicatietool KYP: keep your promise.
“Het verbaasde ons dat er in de bouw juist over de planning zo slecht gecommuniceerd wordt. Er is vaak maar één planning, die hangt in de keet. Maar als er niemand in de keet is, is die planning niet toegankelijk. Er wordt ook veel met Excel gepland. Dat is een handige tool om even snel een plaatje van de planning te maken, maar telkens als er iets verandert, moet je een nieuw plaatje van de planning naar iedereen doorsturen. Dat bracht ons op het idee om een app te ontwikkelen waarmee iedereen altijd goed geïnformeerd is: zo weet men wanneer welke partij moet beginnen en wanneer die klaar moet zijn. Als iedereen doet wat is afgesproken, is de kans veel groter dat het gebouw op tijd klaar is. Die app is uitgegroeid tot een serieus softwareprogramma dat heel veel gebruikt wordt in Nederland en inmiddels ook in de VS verkocht wordt. Ook bouwbedrijven die nog op een traditionele manier bouwen zijn er op een eenvoudige manier mee aan de slag gegaan.”
“In Nederland is iedereen de laatste jaren sneller gaan bouwen. Juist daarom is een duidelijke communicatie over de planning heel belangrijk. Het digitaliseren van het bouwproces, zowel qua planning als qua tekeningen – en misschien zelfs op het vlak van kwaliteitscontrole – is dé voorwaarde om zo eenvoudig te kunnen bouwen dat je het zelfs zonder hoofdaannemer zou kunnen doen.”
Wordt jullie methode opgepikt?
“Veel bouwbedrijven vragen ons hoe we te werk gaan. Als het zo makkelijk is dat wij het als opdrachtgever kunnen doen, dan moet je het als bouwbedrijf toch ook kunnen? VolkerWessels, een van de grootste bouwbedrijven in Nederland, bouwt nu met het concept ‘MorgenWonen’ in één dag een huis zonder aannemer. De materieeldienst, die normaal gezien verantwoordelijk is voor de logistiek, zet de verschillende onderdelen in elkaar. Zelfs een hele grote bouwer is dus op een andere manier naar het bouwproces aan het kijken, waardoor het meer een logistiek vraagstuk wordt.”
“Het idee om op een andere, slimmere manier te bouwen wordt dus opgepikt. Zowel door opdrachtgevers die zonder hoofdaannemer willen bouwen, als door hoofdaannemers die kansen zien om slimmer – en dus sneller en goedkoper – te bouwen. Deze manier van werken is dus een positief verhaal. En het is geen toekomstmuziek. Je kunt er vandaag al mee beginnen.”
Schrijf nu in voor het inspiratiecafé over aannemerloos bouwen!
Tijdens het Inspiratiecafé ‘aannemerloos bouwen’ van Kamp C op donderdag 19 april komt Stan Roestenberg uitgebreid vertellen over zijn ervaringen met BIM, KYP en bouwen zonder hoofdaannemer. Verder lichten we onze eerste bevindingen toe rond ketensamenwerking in de bouw. En we blikken vooruit op ons circulair aanbestedingstraject dat binnenkort van start gaat.
Klik hier voor meer info over het Inspiratiecafé.